A szóládi langobard kori temető régészeti leletanyagát feldolgozó nemzetközi kutatócsoport tagjai 2015. július 23-án 10 órától munkatalálkozót (workshop) tartanak az MTA BTK Régészeti Intézetében.

A Römisch-Germanische Kommission des Deutschen Archäologischen Instituts, Frankfurt am Main és a MTA BTK Régészeti Intézete együttműködése (2005-2016) keretében tartandó rendezvény célja a szóládi langobard kori temetőről készülő monográfia előkészítése, a régészeti és archaeometriai adatok, és az eddigi kutatási eredményeinek összevetése. A temető embertani anyagán végzet fizikai antropológiai, molekuláris biológiai (DNS) és izotóp (Str, N, O) vizsgálatok előzetes eredményei 2014 novemberében a PLOS ONE folyóiratban jelentek meg. A szóládi temető népességi modellje egy  patrilokális, csoportidegen személyeket befogadó közösség képét mutatja, amely egy generáció után elhagyta a települést.  

A régészeti kutatások célja a leletanyag értékelése, és összevetése a természettudományos kutatások eredményeivel a közösség társadalmi tagozódásának, kulturális és etnikus identitásának, valamint kapcsolatrendszerének meghatározása céljából.  A munkatalálkozó programja itt érhető el.

A projekttel kapcsolatos hír az alábbiakban az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont honlapján, a workshopról készült beszámoló a Deutsches Archäologisches Institut honlapján olvasható.